Not: Bu programı cnfantr de paylaşmadan önce bizzat kendim denedim sorunsuz çalışıyor... delii
2 saat kadar önce arkadaşımla konuştum. Dijital fotoğraf makinesinden daha doğrusu Flash bellekten silinen fotoğrafları dosyaları nasıl geri getirebiliriz kurtarabiliriz diye soruyor. Koca harddiskten silinen programları kurtarabilen ben bunun içinde bir program bulup ayar çekebilirim herhalde deyip başladım araştırmaya.

Ücretsiz iyi bir program buldum. Kullanımı oldukça basit bu program ile flash belleğinizde silinen dosyaları fotoğrafları kurtarabiliyoruz.

Fakat şöyle bir mesele var ben size kısaca olayın özünü anlatayım;

Aslında sildiğinizi düşündüğünüz hiçbir dosya bilgisayarınızda, telefonunuzdan ve ya flash belleğinizden genellikle silinmez. Sadece silinmiş gibi gözükür fakat silinmez. Taa ki o dosyanın bulunduğu kayıt konumuna yeni bir dosya yazılana kadar. Yani eğer flash belleğinizden dosya kurtarmak istiyorsanız üzerine hiçbirşey yazmayın ve tekrar format etmeyin. Dosyaların, resimlerin, fotoğrafların bir kısmını ve ya belki hiçbirini kurtaramayabilirsiniz.

Gelelim flash bellekten silinen dosyaları kurtaran yazılıma.

Programın adı Smart Data Recovery. Görüntülü olarak programı size kısaca anlatayım;

Öncelikle biraz dosya sildik. Bu silinen dosyalarımızı şimdi programı kullanarak geri getireceğiz. Programımızı çalıştırıp sol taraftan Flash belleğimizi seçiyoruz. Sağ taraftan “Find” butonuna tıklıyoruz. Bazen “Browser” kısmında da çıktığı oluyor ikisinide deneyebilirsiniz.

Şimdi sildiğimiz dosyalara bakalım;

Silinen dosyalarımız karşımızda. Eğer Restore’ye basarsak masaüstünde Restored Files adlı bir klasör açıp seçtiğimiz bütün verileri buraya atar. Wipe’e basarsak seçtiğimiz verileri sonsuza kadar kaybedebiliriz yani temelden silinir dikkat edin =)

Programı ücretsiz olarak buradan indirip kullanabilirsiniz…

Alıntıdır...

Not: Bu programı cnfantr de paylaşmadan önce bizzat kendim denedim sorunsuz çalışıyor... delii